מה זה פענוח רגשות ומיקרו הבעות?

Published by

Posted on 22 באוגוסט 2016

לשקר יש פרצוף

הכותב איתן שגב הוא פרופילר מומחה בינלאומי לקריאת תווי פנים, פענוח רגשות ושפת גוף. הוא יודע לנתח מתי אשתו משקרת לו ומתי החשוד ברצח אשם, מה היטלר הרגיש ולמה קלינטון נפל, איפה עובר הקו הדק בין חיבה לבוז ואיך נראה מתנקש רגע לפני שהוא יורה. חוץ מקריירה בתפיסת עבריינים ושקרנים, הוא גם מעביר סדנאות וקורסים לגופי בטחון ברחבי העולם

רגשות אינם פרטיים כי הם נוטים לזלוג החוצה, להתגלות על פני השטח. איתן מוצא אותם במחוות הגוף, ובעיקר בתנועות הפנים. הוא טוען שהוא יכול לדעת אם האדם שעומד מולו הוא דובר אמת או שקר ב־95% מהמקרים. לשם השוואה, שיעור הדיוק המיוחס בדרך כלל לפוליגרף הוא כ־90%. "אין מכונה שיכולה לעשות את העבודה טוב כמו בן אדם", מסביר איתן. אבל הכישרון הזה נדיר; לפי מחקרים רק פחות מ־0.5% מבני האדם הם "קוסמים", כדבריו – פוליגרפים טבעיים. אחרים יכולים לפתח את הכישרון באמצעות אימון, הוא טוען, וכדאי להם לעשות זאת. "רוב האנשים המלומדים שמים יותר דגש על מילים מאשר על הבעות, ולפעמים יש בזה חיסרון".

 

גם אם הוא משקר לך?

"אם זה שקר רציני וזה מישהו שאני אוהב – אחד הילדים או אשתי – אשאל על זה. אבל זה נדיר מאוד. אם זה חבר, בטח אסיים את החברות. המחיר האמיתי של שקרים הוא שהבגידה באמון מסיימת מערכות יחסים".

 

מגיל צעיר התעניין באנשים ואיתן נהג לשבת שעות להתבונן באנשים ולנסות להבין על מה הם חושבים, ואיתן הבין שלתווי פנים של שפת הגוף להבעות הפנים, ולא רק למילים, יש משקל רב משנהוג לייחס להן. הוא גם סבר, כמו דארווין בשעתו, שלביטוי הרגשות באמצעות ההבעות יש בסיס אוניברסלי. היום זה נשמע כמעט מובן מאליו, אבל בשנות השמונים לא היה לזה בסיס מדעי – רוב החוקרים אז, ובראשם האנתרופולוגית מרגרט מיד, סברו שהבעות הן תלויות תרבות לחלוטין. "אנשים חשבו שאני משוגע", אומר איתן.

 איתן למד מפול אקמן המומחה המוביל בעולם בתחום מיקרו הבעות, פול אקמן הכין אסופת כרטיסיות עם תמונות פנים ועליהן הבעות שונות, ויצא לג'ונגלים של פפואה גינאה החדשה. הוא תחקר שם שבטים של אנשים שמעולם לא ראו סרט, תמונה או אפילו את פניהם במראה, ולא נחשפו לשום השפעה תרבותית מערבית. ובכל זאת, כשהציג בפניהם את הכרטיסיות הם זיהו במדויק מה מרגישים המצולמים. אקמן חזר, כתב מאמר והטביע את חותמו – המחקר שלו הוכיח שחלק גדול מהבעות הפנים שלנו, אלה שמבטאות כעס, גועל, פחד, הנאה, עצב, סיפוק, בוז והפתעה, הוא אוניברסלי.

 

אבל אקמן לא הסתפק בזה. הוא הבין שהבעות הפנים הן ארץ ישנה אבל חדשה, מעוטת חקר, והחליט לחרוש את כולה. "רציתי להיות מגלה", הסביר בעבר, "עמדתי לצאת למקום שאיש לא היה בו לפניי, ועמדתי לגלות מה שאיש לא ידע". הוא הקים מעבדה מיוחדת במחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו (שבה עבד עד פרישתו ב־2004) וחקר אין־ספור פרצופים. אקמן ושותפו וולאס פריזן צללו אל ספרי אנטומיה ואחר כך ישבו זה מול זה במשך ימים, עשו פרצופים ותיעדו אותם. זה לקח שמונה שנים, ובסופן הצליח אקמן להשלים שיטת קידוד למיפוי כל תנועות הפנים. הוא גילה שלבני אדם יש 43 שרירים בפנים ויותר מעשרת אלפים הבעות (לא כולן מביעות רגש), וריכז את כולם בקטלוג עב הכרס "FACS", שפורסם לראשונה ב־1978 ומתעדכן עד היום.

 

במקביל פול חקר גם מחוות גופניות, שהן דווקא תלויות תרבות – שפת גוף המוסכמת על כל החברים בקהילה מסוימת. המחקר הזה הוביל אותו גם לישראל. "זה היה אחרי מלחמת יום כיפור, וגיליתי שיש לכם יותר מ־200 מחוות! ומהן 25 מחוות מעליבות… (אקמן מתייחס הן להבעות סימבוליות והן לתנועות ידיים, מההבעה האומרת שלום בלי לומר שלום, דרך תנועה המסמנת 'אחר כך' ועד אצבע משולשת). בארצות הברית למשל יש לנו כ־85 מחוות סימבוליות, רק כשבע מהן עלבונות. לא הופתעתי מזה, כי ההורים והסבים שלי דיברו יידיש – שפה עם המון קללות ועלבונות".

 

לניתוח שקרים הוא התגלגל במקרה, בשנות השמונים. הוא כבר היה מוכר אז כמומחה להבעת רגשות וחקר פנים, וזכה לתמיכה ארוכת שנים של המכון הלאומי האמריקאי לבריאות הנפש (NIMH). "יום אחד פסיכיאטר שאל אותי

 

אם אני יכול לקבוע אם חולים עומדים להתאבד או לא, אם הם משקרים באיום שלהם. שם הכל התחיל", הוא משחזר. אקמן חזר לקלטת שצילם בתחילת

 

הקריירה, שמתעדת את מרי, אשה עם היסטוריה של ניסיונות התאבדות שמספרת שהיא מרגישה טוב יותר ורוצה לחזור הביתה. בדיעבד התברר שהיא שיקרה כדי להשתחרר מאשפוז – ולנסות להתאבד שוב. אקמן צפה

 

בקלטת שוב ושוב בחיפוש אחר רמז, עד שמצא אותו בשבריר שנייה של ייאוש. קוראים לזה "מיקרו־הבעה", אחד הכלים החשובים בזיהוי שקר. מאז אקמן מצא שברירי שנייה כאלה במחקרים עם סטודנטים שהתבקשו לשקר, בעדויות של פושעים, כמעט בכל תיעוד של שקרנים. למשל, בקלטת מ־1955 שבה איש הביון הבריטי קים פילבי משיב בשלילה לשאלה אם הוא מרגל, הבחין אקמן איך בשני רגעים שונים נמרח על פניו חיוך מרוצה מעצמו, של אדם שעבד על מישהו בהצלחה. רק שנים אחר כך התברר סופית שפילבי היה מרגל.

 

 

לאורך השנים הרחיב אקמן את עבודתו כמזהה שקרנים מיומן, ובין השאר שימש עד מומחה במשפטים מפורסמים, ייעץ בחקירות של ה־FBI והופיע בכלי התקשורת. כישורי הניתוח שלו הכניסו אותו לרשימת מאה הפסיכולוגים הבולטים של המאה ה־20, שפרסם "Review of General Psychology" ב־2002, והוא הקפיד כל השנים להפיץ את הידע הייחודי שצבר. בין השאר פרסם עשרות מאמרים, כתב 15 ספרים, ובהם רב־המכר "Telling Lies", ולימד עשרות אלפי סטודנטים. בשנות התשעים הקים את חברת אקמן גרופ שמעבירה קורסים לקהל הרחב ולאנשי ביקורת גבולות ואנשי כוחות ביטחון (כולל שוטרים ישראלים), בניסיון ללמד כמה שיותר אנשים איך לזהות שקרנים.

 

אז איך מזהים שקרנים? "יש כמה זירות שבהן אפשר לזהות שקר – פנים, תנועות הגוף והקול מכילים סימנים. בעיקרון צריך לחפש משהו שלא מסתדר, סתירה בין ההבעה או הקול לתוכן הדברים. אחד הדברים הבולטים ביותר הוא כשמישהו אומר משהו ובו זמנית מזיז את הראש קצת מצד אל צד – עושה מעין תנועה קטנה של 'לא'. דבר נוסף הוא המיקרו־הבעות, שנמשכות 1/15-1/25 השנייה. אלו הבעות ש'בורחות' כשהאדם מנסה להסתיר משהו. הן כמו פליטות פה".

 

ועוד: חיוכים משמשים לפעמים ל"מיסוך רגשות שליליים". בני אדם מהשורה לא בהכרח יודעים להבדיל בין חיוך אמיתי למזויף, אבל מומחים יבחינו בא־סימטריה שמאפיינת חיוכים מעושים. ולא רק ההבעות, גם המילים משמעותיות. כשביל קלינטון התייחס למוניקה לוינסקי כ"that woman",

 

 

השפה המרוחקת שבה בחר לימדה את אקמן שהוא דווקא מנסה להסתיר קרבה.

יש גם תנאים מסוימים שבהם קל יותר לזהות שקר: כשהוא נאמר בפעם הראשונה; כשהמשקר לא השתמש בסוג שקר כזה בעבר; כשהסיכון בגילוי השקר גבוה, מבחינת המשקר; כשהמראיין שומר על ראש פתוח ולא ממהר להסיק מסקנות (לא כל ביטוי להסתרת רגש, למשל, מעיד על שקר); וכשהמראיין והמרואיין מגיעים מאותו רקע תרבותי ודוברים אותה שפה.

 

שקרנים נמנעים מיצירת קשר עין?

"לא, זה מיתוס. גם שקרנים – כמו כולם – מאמינים שאם אתה לא מסתכל בעיניים זה אומר שאתה משקר, אז הם יוצרים קשר עין יותר מכל אחד אחר. כך שלמעשה שמירה רציפה על קשר עין היא הרבה פעמים אמצעי לזיהוי שקרנים. יש עוד מיתוסים: שילוב ידיים לא קשור לשקר – זה לרוב סימן להתגוננות או סימן שקר לך. גירוד האוזן ונגיעה באוזן, להסתכל למעלה, לימין או לשמאל – לכל אלה אין קשר לשקרים. דיבור מהוסס – יש אנשים שתמיד מהססים כשהם מדברים".

 

אבל לא רק שקרים – מרגע שתלמדו לזהות מיקרו הבעות, קריאת תווי פנים, סגנונות תקשורת ושפת גוף, "לא תוכלו  לכבות את זה".

 

 

מצ"ב גם לינק לסרטון ביוטיוב הממחיש את ההבעות

 

 

https://www.youtube.com/channel/UCCg1Azuk5JyUeYaCL5Jsrhw

 

 מיקרו הבעות

ישנם שלושה סוגים של הבעות פנים ורגשות:

 • מקרו הבעות פנים,
 • מיקרו הבעות פנים
 • הבעות עדינות

מקרו הבעות פנים

 • בדרך כלל ההבעה מתרחשת מחצי שניה עד ארבע שניות:
 • ניתן לזהותם באינטראקציות היומיומיות שלנו עם אנשים כל הזמן.

מיקרו הבעות פנים

 • ההבעה מתקיימת פחות מחצי שניה: כאשר אנשים במודע או שלא במודע מנסים להסתיר או להדחיק את מה שהם מרגישים.
 • רוב האנשים מדווחים כי הם לא מזהים מיקרו הבעות, עם זאת מחקרים הוכיחו כי ניתן ללמד אנשים לזהותם בקלות יחסית:

מיקרו הבעות פנים

 • ישנם שבעה הבעות הנקראות מיקרו הבעות אוניברסליים:
 • גועל, כעס, פחד, עצב, שמחה, הפתעה, וזלזול.
 • בשנת 1990 התווספו לרשימה מגוון רחב של רגשות חיוביים ושליליים נוספו כגון שעשוע, בוז, מבוכה, התרגשות, אשמה, גאווה, סיפוק, הנאה ועוד…
 • המיקרו הבעות מאוד קצרים בזמן, הנמשכים רק 1/25 עד 1/15 של שנייה

הבעות פנים עדינות

 • קשורים לעוצמת הרגש.
 • ביטויים עדינים מתרחשים כאשר אדם רק מתחיל להרגיש רגש, או כאשר התגובה הרגשית שלהם למצב, לאדם אחר או לסביבה בעוצמות נמוכות.הידע שאתם זוכים לו בעל חשיבות רבה, מאחר והוא יכול להכריע בהחלטות שלנו, עסקיות, חברתיות ואישיות.

הירשמו בלינק זה ועכשיו

וקבלו במתנה 4 סרטונים

בנוסף תיזכו להרבה חומרים מעניינים וחשובים ביותר לשיפור שפת הגוף שלכם.

תיהנו, אשמח לקבל תגובות ושאלות.


eytan__black_high שמי איתן שגב, נשוי להילה ואב ל-3 בנות מדהימות לין, רומי ויהלי ואב אומנה לטארך המתוק. תפקידי הוא פרופיילר, מומחה בינלאומי לאבחון אישיות ע"פ תווי פנים, שפת גוף ופענוח רגשות. יזם ובעלים של סטארט אפ, בעלים משותפים של חברת פרופיילר לאנשים, מעביר סדנאות, הרצאות וקורסים מלווה ארגונים וחברות בארץ ובעולם. כותב "המדריך השלם ללימוד קריאת תווי פנים, שפת גוף ומיקרו הבעות"


לפרטים על הקורסים הקרובים לחצו כאן: 

google36ca8edc333f6875.html