מהו או מיהו יזם?

Published by

Posted on 25 באוקטובר 2017

אוהבים את החברה בה אתם מועסקים? עד כדי כך שאינכם מעלים בדעתכם לעזוב אותה ואפילו שאתם חולמים להיות יזמים?
אז זהו, לא חייבים להיות בעלי עסק עצמאי או קריירה יזמית עצמאית כדי להיות יזמים.

המונח יזמות הוטבע לראשונה על ידי גיפורד ואליזבת פיקונט בשנות השבעים המאוחרות של המאה הקודמת בבואם לתאר עובדים שכירים, בתאגידים גדולים ובעלי מבנה היררכי, שפעלו בנחישות ובדרך יצירתית ועצמאית וסירבו לציית לכללים המקובלים בסביבה בה עבדו.

יזמים הם אנשים המחויבים לחברות בהן הם מועסקים ויחד עם זאת בוערות בהם תשוקה ויצירתיות של אנשים עצמאיים. הם שואפים להפיח חיים ברעיונות פורצי דרך שיובילו את החברה שלהם להצלחה. אנשים אלו, בדרך כלל, זוכים בחופש פעולה ואינם נדרשים לעבור דרך הצינורות המקובלים והחסמים שקיימים בחברות הגדולות.

נשמע מוכר? סיכוי טוב שמתאים לכם להיות יזמים.

אז איך הופכים ליזמים?

אם זה מה שאתם רוצים, הצעד הראשון בדרך ליזמות הוא ללמוד אלו נהלים קיימים בחברה שלכם, העוסקים בפרויקטים אישיים במסגרת העבודה. חברות מונעות חדשנות נוהגות לאפשר לעובדים להשקיע אחוז מסוים משעות העבודה שלהם בפרויקט לבחירתם. מתאים לכם? הנה הזדמנות לעבוד על רעיון יזמי במסגרת העבודה. זאת ועוד, מנהלים בחברות בהן נהוגה מדיניות של פרויקטים אישיים אוהבים לשמוע מה אתם עושים בזמן שהוקצה לטובת הפרויקט וכך גם תוכלו לפתח אתם שיחה על הרעיונות שלכם.

חברות כמו שאטרסטוק נוהגות לערוך אירועי האקתון שנתיים, במסגרתם ולזמן וקצוב ניתן לעובדים חופש פעולה מוחלט לנסות ולהתנסות בפרויקטים שמעניינים אותם ולהציגם להנהלה. אם המנהלים יאהבו את הרעיון או הפרויקט, הם יקדמו אותו באופן רשמי ואף יעניקו ליזמים חופש פעולה ומשאבים.

למרות שהכי קל להפוך ליזמים בחברות בהן קיימת מדיניות התומכת ביזמות, גם בחברות שאינן מאפשרות יזמות או בחברות בהן לא נהוגה מדיניות מסוג זה, ניתן להפוך ליזמים. המפתח הוא לזהות תחום בחברה בו ניתן לשפר או למצוא פתרון פורץ דרך לבעיה.
ייתכן שתקבלו רק הזדמנות אחת לשכנע את המנהלים שכדאי להם לאמץ את הפתרון שהצעתם ולכן עליכם לפעול כמו יזמים המציגים את הרעיון שלהם בפני אנשי קרנות הון סיכון. בטרם תציגו את הרעיון למקבלי ההחלטות, בצעו מחקר מקיף והוכיחו שהרעיון שלכם ישיא לחברה תשואה ויחזיר את ההשקעה בפרויקט.

לאחר שתזהו את היכולות שלכם, תוכלו לצאת לתהליך של סיעור מוחות במטרה להשיב על השאלה: איזו יזמות מעניינת אתכם? על מנת להתניע את התהליך, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

  • האם יש לכם רעיון מעולה למוצר או לשירות משלימים, נלווים או נוספים על אלו שהחברה שלכם מציעה?
  • האם אתם יודעים כיצד להפוך מוצר או יוזמה קיימים למוצלחים יותר, לדוגמא: קמפיין שיווק דיגיטלי?
  • האם בחברה בה אתם עובדים קימת בעיה ארוכת טווח, או האם ביכולתכם לשפר יעילות, רווחיות או פריון, בתחום כלשהו?

השאלה או השאלות להן נתתם תשובה חיובית תסייענה לצמצם את מאמצי היזמות לתחום או לנושא מסוים. כך גם תוכלו לשרטט תמונה ברורה באשר למטרתכם, שאותה תוכלו לתקשר הלאה.

איך מציגים את הרעיון או היוזמה?

אם הנכם עובדים בחברה שמקדמת יזמות, אספו מידע מהמנהל שלכם וכן מהחברים שלכם לעבודה. למדו מהם הקריטריונים והתהליך על פיהם מאשרים פרויקטים יזמיים ופעלו בהתאם.

אולם, אם בחברה בה אתם עובדים לא מקדמים מיזמים מסוג זה, תדרשו לשכנע את הדרג שמעליכם מדוע כדאי להם לאשר את הפרויקט.

וכך זה נעשה:

 

#1 הגדירו מדוע הפרויקט שלכם משמעותי


כיצד הוא יתרום לשליחות, למשימה או לחזון הארגוני. שאפו לחבר בין החברה לבין הפרויקט. יחד עם זאת, לפני שאתם נכנסים למאפיינים ולפרטים הסבירו מדוע הרעיון שלכם חשוב. את ההשפעה והשכנוע השאירו לשלב של קבלת ההחלטות, תהליך בו משתתף החלק במוח השולט על הרגשות.

 

#2 אספו מידע ונתונים והוכיחו שהרעיון שלכם תומך בשורה התחתונה של החברה


למקרה שבחברה שלכם לא נוהגים לתמוך בפרויקטים יצירתיים, פרי יוזמה של העובדים, עליכם לשכנע את המנהלים ולהוכיח להם שאישור הפרויקט וקבלת רשות לעבוד עליו ולקדם אותו באופן עצמאי ישתלם להם וישיא תשואה חיובית לחברה.

 

אם עדיין לא הצלחתם להגיע למנהלים, צרו קשרים עם אנשי הכספים. זוהי דרך מצוינת ללמוד על המבנה והסגנון של הדוחות הכספיים. ידע מסוג זה יסייע להציג את הנתונים וההוכחות בדרך משכנעת.

 

#3 הסבירו את התכנית שלכם


כאשר המנהלים ישמעו אתכם מדברים על הרעיון שלכם בפעם הראשונה, ייתכן שהם יטילו בו ספק. ספק באשר ליישומו ובאשר ליכולתכם לספק את הסחורה ולעמוד בהבטחותיכם. וודאו שיש לכם תכנית פעולה מפורטת ליישום ולהטמעת הרעיון, כולל תאריכי יעד משוערים להשלמת אבני דרך ומדדים לעמידה ביעדים שנקבעו.

תכנית כזו תפיג חששות, תיתן מענה לשאלה כיצד יצא הרעיון לפועל, תרגיע את מקבלי ההחלטות ותבטיח להם שהרעיון בו הם הולכים להשקיע הוא בעל מבנה, לוח-זמנים ושיטה למדידת הצלחה וצמיחה.

הכתבה מאת: ונסה וואן אדוארדס https://www.scienceofpeople.com/2017/09/what-is-an-intrapreneur/

 הידע שאתם זוכים לו בעל חשיבות רבה, מאחר והוא יכול להכריע בהחלטות שלנו, עסקיות, חברתיות ואישיות.

הירשמו בלינק זה ועכשיו

וקבלו במתנה 4 סרטונים

בנוסף תיזכו להרבה חומרים מעניינים וחשובים ביותר לשיפור שפת הגוף שלכם.

תיהנו, אשמח לקבל תגובות ושאלות.


eytan__black_highשמי איתן שגב, נשוי להילה ואב ל-3 בנות מדהימות לין, רומי ויהלי ואב אומנה לטארך המתוק. תפקידי הוא פרופיילר, מומחה בינלאומי לאבחון אישיות ע"פ תווי פנים, שפת גוף ופענוח רגשות. יזם ובעלים של סטארט אפ, בעלים משותפים של חברת פרופיילר לאנשים, מעביר סדנאות, הרצאות וקורסים מלווה ארגונים וחברות בארץ ובעולם. כותב "המדריך השלם ללימוד קריאת תווי פנים, שפת גוף ומיקרו הבעות"


לפרטים על הקורסים הקרובים לחצו כאן: 

 

google36ca8edc333f6875.html